Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo campus learning space z niebieską figurą z prawej strony i napisem campus learning space z lewej

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działek J., Homiński B., Miśkowiec M., Świgost-Kaposci A., Gwosdz K., 2020, Ocena jakości przestrzeni publicznych III Kampusu UJ z użyciem techniki crowdsensingu, Prace Geograficzne, 162, 89–123.

Kampus 600-lecia Odnowienia, tzw. Trzeci Kampus – Uniwersytet Jagielloński – Kraków – Polska

Mapa z artykułu przedstawiająca wyniki badania

Zarys treści: Celami niniejszego artykułu są ocena jakości przestrzeni publicznych III Kampusu UJ oraz określenie, w jakim stopniu przydatna jest w tym zakresie metoda crowdsensingowego badania ankietowego z użyciem aplikacji mobilnej. Przestrzenie publiczne uznawane są współcześnie za kluczowe elementy organizacji kampusów uczelni. Ich odpowiednie ukształtowanie i zagospodarowanie sprzyja interakcjom społecznym między różnymi grupami użytkowników, co w konsekwencji powinno służyć wzmacnianiu kreatywności i interdyscyplinarności w środowisku uniwersyteckim. W tekście przedstawiono współczesne trendy w zakresie planowania i funkcjonowania kampusów. W części empirycznej na podstawie obserwacji zachowań użytkowników kampusu, dokonanych przez uczestników badania crowdsensingowego, określono jakość wybranych przestrzeni publicznych: głównej alei, placów i dziedzińców oraz terenów zielonych. Wyniki te skonfrontowano z materiałem fotograficznym i komentarzami uczestników badania oraz z oceną ekspercką autorów i autorek artykułu. W końcowej części zaproponowano kierunki działań w zakresie poprawy jakości przestrzeni publicznych badanego kampusu.

Link do artykułu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konior A., Pokojska W., 2020, Zagospodarowanie przestrzeni kampusu uniwersyteckiego z perspektywy studentów, Prace Geograficzne, 162, 125–144.

Kampus 600-lecia Odnowienia, tzw. Trzeci Kampus – Uniwersytet Jagielloński – Kraków – Polska

Zarys treści: Artykuł dotyczy jednej z podstawowych grup interesariuszy kampusów uniwersyteckich, a więc studentów. Omówione zostaną zagadnienia teoretyczne związane z planowaniem przestrzeni publicznych, w tym kampusów uniwersyteckich, ze szczególnym akcentem na uspołecznienie procesu planowania i organizację wydarzeń społeczno-kulturalnych. Przedstawione będą wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów kierunku Zarządzanie kulturą i mediami (Instytut Kultury UJ). Badania prowadzone były w ramach przedmiotu Projekty miejskie (wcześniej Zarządzanie projektami w przestrzeni miejskiej) w latach 2017/2018–2019/2020. Zadaniem studentów było dokonanie analizy przestrzeni kampusu UJ, ze szczególnym uwzględnieniem samego budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (w której ramach określili ich silne i słabe strony, szanse i zagrożenia), zdefiniowanie grupy docelowej przestrzeni oraz zaproponowanie działań, które mogłyby podnieść jakość przestrzeni publicznych Kampusu UJ (realizowanych małym/dużym nakładem środków w krótkiej/długiej perspektywie czasowej). Praca była realizowana w grupach, łącznie zebrano ponad 60 odpowiedzi. Ponadto zaprezentowane zostaną „dobre praktyki” z zakresu studenckich działań społeczno-kulturalnych, które wpływają na ożywienie przestrzeni kampusów (np. Festiwal Kultury i Mediów „Polikultura” w Krakowie).

Link do artykułu

Panorama kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Panorama III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor: Marti, CC BY-SA 4.0. Wikimedia Commons.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warszawa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Warszawski

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gomółka M., 2020, Kampus w mieście – narzędzia i efekty polityki przestrzennej Uniwersytetu Warszawskiego, Prace Geograficzne, 162, 49–67.

Kampusy Centrum-Powiśle, Ochota i Służew – Uniwersytet Warszawski – Warszawa – Polska

Zarys treści: Celem niniejszej pracy jest zarysowanie działań podejmowanych przez Uniwersytet Warszawski, zmierzających do poprawy jakości przestrzeni kampusów, oraz ocena tych działań. Badanie opisywanych procesów odbywało się metodą research by design, ponieważ autor w czynny sposób bierze udział w ich realizacji. W pierwszej części artykułu przedstawiono historię i specyfikę każdego z kampusów UW oraz ambicje przestrzenne Uniwersytetu. Scharakteryzowano również wyzwania, przed którymi stoi obecnie szkolnictwo wyższe. Rozdział drugi poświęcono narzędziom dobranym przez UW w celu realizacji swoich zamierzeń – na czele z wieloletnim programem inwestycyjnym, który jest dla UW czynnikiem motywującym wprowadzanie zmian przestrzennych. Działania urbanistyczne pokazano szczegółowo na przykładzie masterplanu kampusu Ochota. W rozdziale trzecim dokonana została ocena dotychczas prowadzonych działań. Uznano, że formuła wieloletniego programu inwestycyjnego może prowadzić do skoordynowanej poprawy jakości przestrzeni kampusu, jednak powinna uwzględniać finansowanie przestrzeni publicznych (nie tylko budynków) i konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta. Na koniec zaprezentowane zostały perspektywy zmian w najbliższej przyszłości.

Link do artykułu

Budynki uniwersytetu warszawskiego a w tle panorama Warszawy

Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego na tle panoramy miasta. Autor: Wistula, CC BY 3.0, Wikimedia Commons.