Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logo campus learning space z niebieską figurą z prawej strony i napisem campus learning space z lewej

Kim jesteśmy?

Campus Learning Space to inicjatywa naukowo-edukacyjna, której celem jest inicjowanie i prowadzenie badań nad przestrzeniami uniwersyteckimi oraz gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań wdrażanych na kampusach uczelnianych na całym świecie.

Logo inicjatywy kampus plus. Czerwony napis kampus plus na żółtym tle

Wywodzi się z wcześniejszej oddolnej działalności w ramach inicjatywy Kampus+, która zgromadziła studentki/ów, doktorantki/ów i naukowczynie/ców z III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego na Ruczaju zainteresowanych zarówno badaniami przestrzeni kampusów, jak i wprowadzaniem realnych zmian na ich terenie.

Inicjatywa realizowana jest w ramach Glocal Challenges Lab, wirtualnej struktury badawczej Priorytetowego Obszaru Badawczego FutureSoc, jednego z obszarów badawczych Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dlaczego kampus?

Logo Glocal Challenges Lab FutureSocWierzymy, że współczesne kampusy mogą pełnić rolę krajobrazu naukowego, czyli przestrzeni, która będzie odpowiadać na współczesne i przyszłe wyzwania w zakresie kształcenia i prowadzenia badań, przestrzeni dającej możliwość wzajemnego uczenia się, eksperymentowania i testowania nowych rozwiązań, wreszcie przestrzeni sprzyjającej budowaniu prawdziwej wspólnoty akademickiej – uczestniczącej w globalnych przepływach wiedzy, ale jednocześnie otwartej na współpracę w otoczeniu lokalnym.

Nasza strona kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych funkcjonowaniem kampusów, zarówno badaczy i badaczek, jak i tych, którzy chcą działać na swoich kampusach i w ich sąsiedztwie.

Czym się zajmujemy?

Jako cele stawiamy sobie:

- inicjowanie i prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych nad przestrzeniami uniwersyteckimi/kampusami oraz nad ich relacjami z otoczeniem (prace licencjackie, magisterskie, doktorskie, granty badawcze itp.), a także podejmowanie działań na rzecz zmian na kampusach (zobacz Nasze projekty),

- gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat aktualnych badań naukowych nad przestrzeniami uniwersyteckimi (zobacz naszą Bazę wiedzy) oraz na temat nowatorskich rozwiązań wprowadzanych na kampusach na całym świecie (zobacz nasze Podcasty, filmy i eseje oraz zebrane przez nas Inspiracje),

- integracja środowisk akademickich i miejskich wokół badań przestrzeni uniwersyteckich oraz działań praktycznych podejmowanych na kampusach i w ich sąsiedztwie (zapraszamy do współpracy).

Autorzy i autorki strony

Koncepcja strony: Jarosław Działek, współpraca: Daniel Štraub, Krzysztof Gwosdz, Magdalena Miśkowiec, Agnieszka Świgost-Kapocsi, Daniel Štraub

Wprowadzanie treści na stronę: Jarosław Działek, Grzegorz Smułek

Opracowanie wersji angielskiej:

Przegląd artykułów do sekcji Baza wiedzy: Jarosław Działek, Katarzyna Gorczyca, Magdalena Miśkowiec, Daniel Štraub

Przegląd stron internetowych uczelni do sekcji Inspiracje: Jarosław Działek, Katarzyna Gorczyca, Krzysztof Gwosdz, Magdalena Miśkowiec, Agnieszka Świgost-Kapocsi, Daniel Štraub

Fotografie: Krzysztof Gwosdz, Agnieszka Sobala-Gwosdz, Weronika Werle, Jarosław Działek